Ekologické dopady palmového oleje

palm-oil-deforestation

Možná neslyšíte poprvé, že palmový olej má dramatické ekologické dopady na naši planetu. Možná je špatné slovo. S největší pravděpodobností to není poprvé, protože palmový olej a jeho dopad na životní prostředí patří mezi nejdiskutovanější problémy současnosti. A není se čemu divit, protože palmový olej se stal v posledních třiceti letech jedním z nejpoužívanějších rostlinných olejů.

Ale začněme postupně. Co je to tedy ten palmový olej a k čemu se používá?

Udává se, že téměř polovina všech balených produktů v supermarketech má dnes v sobě v určité formě palmový olej. Nejvíce se používá v potravinářství - najít jej můžeme v produktech jako jsou stolní oleje, margaríny, slané i sladké sušenky a pečivo, v čokoládových polevách, oříškových a čokoládových pomazánkách (ano, i ta naše oblíbená Nutella jej obsahuje), zmrzlinách, instatních polévkách, ale také v oblíbených bramborových lupíncích (nebo-li chipsech).

Kromě potravinářství se hojně používá při výrobě kosmetiky, drogerie, čisticích a mycích prostředků, léčiv nebo na výrobu svíček.

Jak sami vidíte, najít jej můžeme prakticky ve všem, co považujeme jako produkty denní potřeby.

A teď ta nejdůležitější otázka. Proč je tedy palmový olej pro naši planetu nebezpečný?

1) Odlesňování deštných pralesů

Jak jistě víte, palmový olej se vyrábí z palmy olejné. Zhruba 85% veškeré produkce palmového oleje na světě připadá na Indonésii. Aby se uspokojila světová poptávka po palmovém oleji, začalo hromadné kácení deštných pralesů, které musely uvolnit místo novým plantážím pro palmu olejnou. Obecně převládá názor, že za většinu odlesněné plochy původního deštného pralesa může právě palma olejná, resp. ti kteří umožnili vykácení původního deštného pralesa.

2) Vznik a růst emisí

S odlesňováním deštných pralesů souvisí výrazný nárůst emisí. Odlesňování se totiž nejčastěji uskutečňuje vypalováním pralesa, při kterém dochází k obrovskému uvolňování CO2 do ovzduší. A to samozřejmě není vše. Původní deštný prales je významným producentem kyslíku a pohlcovačem CO2, a logicky, když dojde k jeho vykácení, výrazně se tím naruší rovnováha produkovaného kyslíku a pohlcovaného CO2.

3) Úbytek biologických druhů

Přeměnou pralesů na plantáže dochází k nezvratnému úbytku druhů zvířat, které jsou na pralesu závislé a nedokáží přežít jinde. Typickým příkladem jsou orangutani, kteří na plantážích nedokáží přežít a musejí tak migrovat nebo zahynou. A nejsou jediní. Až 85% druhů zvířat, které žijí v pralesech nedokáže přežít na nově vzniklých plantážích.

Co s tím můžeme dělat my? Jak vidíte, jako spotřebitelé všech produktů, které se z palmy olejné vyrábí, máme kontrolu nad tím, jestli dané zboží koupíme nebo ne. Snažme se tedy pečlivě vybírat produkty a dejme přednost těm, které jsou vyrobeny eticky, nebo nejlépe palmový olej neobsahují.