Zero waste - jak začít

zero-waste-jak-zacit

Zero waste je moderní životní filozofie založená na udržitelném životním stylu, která zahrnuje přijetí minimalistického způsobu života. Klade si za cíl odstranit ze života co nejvíce odpadu a užívat si života prostřednictvím zážitků, nikoli vlastnictvím věcí.

Možná si říkáte, že to je právě pro vás, ale nevíte, kde začít. Pak nezoufejte, v tomto článku se podíváme na vše důležité, co byste na začátek měli vědět.

Obsah článku

1. Zero waste, minimalismus a udržitelnost
2. Principy zero waste života - Následujte 5R
3. Kde mám tedy začít
A. Ujasněte si vaše “Proč”
B. Vyhodnoťte si svůj odpad a začněte u nejpalčivějšího
C. Naučte se říkat “NE” malým věcem
D. Začněte jíst kvalitní potraviny
E. Omezte od každého kousek
F.  Nahrazujte postupně, jakmile vypotřebujete současné zásoby
G. Recyklujte, darujte nebo prodejte
4. Mýty o zero waste
A. Je to drahé a časově náročné
B. Musím mít neustále vše u sebe
C. Musím si vše vyrobit sám
D. Zero waste znamená vše nebo nic
E. Jeden člověk nic nezmění

Zero waste, minimalismus a udržitelnost

Podle nedávných studií se celosvětově až 91% plastového odpadu nerecykluje a 79% z toho končí na skládkách nebo v horším případě ve volné přírodě. Odhaduje se, že pokud tento trend nerecyklování a množství spotřeby bude pokračovat ve stejném tempu, skládky budou zaplaveny do roku 2050 zhruba 12 000 metrických tun plastového odpadu.

Docela děsivá čísla.

Ve světle takových odhadů a čísel se počítá opravdu každý, kdo změní svůj životní styl a pomůže k redukci tvorby odpadu. Možná si říkáte, že na jednom člověku nezáleží. Ale je to právě naopak. Každá malá změna se počítá ve velkém.

Zero waste, minimalismus a udržitelnost mají právě jednoho spojovatele. A tím je snaha o změnu přístupu k naší spotřebě. Snížit množství produkovaného odpadu, například odstraněním jednorázového odpadu jako jsou plastové sáčky a obaly od mýdel, šamponů apod. Nahradit je můžete právě produkty vyrobených z udržitelných materiálů, které se na konci životnosti rozloží ve volné přírodě a nevytvoří tak nový odpad. Ve spojení s minimalistickým přístupem, který vyznává nakupování kvalitních produktů, které déle vydrží a odmítání všeho, co nutně nepotřebujeme, dosáhnete změny, kterou svět tolik potřebuje.

Principy zero waste života - následujte 5R

Asi nejlépe vystihuje tyto principy autorka knihy Zero Waste Home, Bea Johnson.

1. Odmítněte, co nepotřebujete. (Refuse what you don’t need.)

Tímto významně zamezíte tomu, aby se veškeré zbytečnosti vůbec do vaší domácnosti dostaly. Tím nejen, že pomůžete planetě, ale také ušetříte svůj čas, protože nebudete muset každý měsíc tento odpad uklízet a vyhazovat.

2. Omezte, co používáte. (Reduce what you do use.)

Položte si sami otázku, neobejdu se bez této věci? Nebo to zvládnu i bez ní? Z vlastní zkušenosti můžu říct, že spoustu věcí, které jsem bral jako samozřejmost a nutnost, k životu vůbec nepotřebuji. Tím jsem dokázal snížit svou spotřebu a posunul svůj minimalistický přístup na novou úroveň.

3. Znovu použijte, co můžete. (Reuse whatever you can.)

Vyměnit používání jednorázových produktů za opakovaně použitelné je první krok. Zkuste postupně vyměnit vše, co jde nahradit opakovaně použitelnými variantami. Dalším krokem je prodlužování životnosti věcí například opravou. Rozbila se vám podrážka na botě? Zkuste si ji nechat opravit, místo abyste boty hned vyhodili. Ještě ušetříte.

4. Recyklujte, co nemůžete odmítnout nebo omezit. (Recycle what you can’t refuse or reduce.)

Tam, kde nemůžete spotřebu odmítnout nebo omezit, snažte se alespoň recyklovat. Mějte však na paměti, že recyklační cyklus některých materiálů není nekonečný, proto je dobré vybírat materiály, které mají delší recyklační cyklus nebo je možné je na konci životnosti nechat rozložit v přírodě bez vedlejších účinků.

5. Kompostujte, co zbylo. (Rot what’s left over.)

Zbytky potravin, papírové, dřevěné nebo bambusové produkty lze po konci životnosti kompostovat a vrátit tak živiny zpět. Tím uzavřeme udržitelný cyklus produktu.

zero-waste-home-instagram-profil

Instagramový profil Zero Waste Home

Kde mám tedy začít

Ujasněte si vaše “Proč

Většina z těch, kteří se rozhodnou prozkoumávat zero waste lifestyle, k tomu mají nějaký vnitřní motiv - tzv. “proč”.

Někdo nemůže vidět, jak jsou oceány a pláže zaplavovány plastovým odpadem.

Nebo patříte mezi ty, kteří trpí alergickými reakcemi na kosmetické produkty obsahující toxické látky.

Další zase už nedokáže koukat na naše vládní činitele, kteří odmítají cokoliv dělat proti globálnímu oteplování.

Ať patříte do kterékoliv skupiny (nebo klidně do všech), ujasněte si své “proč”. Tento důvod v pozadí si vždy připomeňte, když půjdete do obchodu nebo budete objednávat na svém oblíbeném e-shopu. S vlastním “proč” neustále na paměti se vám budou odmítat zbytečné věci mnohem jednodušeji.

Sledujte, co vyhazujete a začněte u nejpalčivějšího

Oukej, toto zní docela divně, uznávám. Sledovat vlastní odpadky není nic, co by vyvolávalo příjemné pocity. :D Ale zkuste to vydržet aspoň jeden měsíc. Na konci vyhodnoťte, kterého odpadu vytváříte nejvíce a začněte omezovat právě tuto položku.

Nahrazujte postupně, jakmile vypotřebujete současné zásoby

Toto je možná nejjasnější tip, který bych vám mohl dát. A přesto, divili byste se, jak je pro spoustu lidí nepochopitelný.

Přesun na zero waste a udržitelný životní styl neznamená, že půjdete a vyhodíte všechno, co máte doma a nahradíte to okamžitě. Ne, tak by to opravdu být nemělo.

Začněte postupně. Máte doma plnou polici s šampony, mýdly, kondicionéry a pastami v plastu? Ok. Vypotřebujte je všechny, a jakmile je máte prázdné, nahraďte je bezplastovou (bezobalovou) alternativou.

Naučte se říkat “ne” malým věcem

Ať už je to vizitka na schůzce, brčko v restauraci, plastová taška v obchodě nebo jednorázová propiska z konference - naučte se rozpoznávat tyto nepotřebné věci a nevytvářejte z nich nový odpad. Odmítnutí není neslušné - zdvořile vysvětlete své důvody a uvidíte, že to druhá strana pochopí. A možná ještě otevřete oči někomu dalšímu a inspirujete ho ke změně. Dvojí výhra.

Začněte sledovat původ potravin

A nejen to. Začněte jíst kvalitní potraviny. Vraťme se ke kořenům, kdy si naši předkové své jídlo pěstovali a chovali. Nekupovali jej zabalené, několik měsíců ležících na pultech obchodů, ale vše měli vlastní a čerstvé.

Jasně, asi není v našich silách, abychom si každý ve svém bytě pěstovali rajčata nebo na balkóně chovali kuřata a slepice. Ale můžeme mnohem více nakupovat u farmářů na lokálních trzích čerstvou zeleninu a čerstvé maso, u kterých máme jistotu, že nebyly pěstovány a chovány v nehumánních podmínkách s podporou různých chemických přípravků.

Podpoříte tím lokální ekonomiku, ušetříte odpad a ještě budete jíst zdravěji.

Recyklujte, darujte nebo prodejte

Cílem zero waste je minimalizovat produkovaný odpad. Proto, pokud usoudíte, že pro nějakou věc už nenajdete využití, zkuste jí najít nové uplatnění. Recyklujte, vše co půjde. Pokud si myslíte, že daná věc má ještě šanci na další využití, tak ji prodejte nebo darujte. Nevíte, kde ji prodat? Zkuste v dnešní době velice populární Vinted. Pokud nikdo nebude mít zájem, mrkněte třeba na nejbližší second-hand nebo charitu, tam určitě najdou využití.

zero-waste-nakupování

Nakupování potravin v bezobalových obchodech je také skvělá cesta, jak omezit tvorbu odpadu.

Mýty o zero waste

Je to drahé

Popravdě, toto je jeden z nejčastějších mýtů, který má ale paradoxně nejdál od pravdy. Zero waste vás nebude stát více peněz, naopak, spousty peněz vám ušetří.

Ano, prvotní investice bude o něco vyšší, ale ta se vám brzy vrátí. Vezměme si například opakovaně použitelnou láhev na vodu. Na začátku do ní sice budete muset investovat 500 - 800 Kč, ale až ji 30x naplníte, máte ji zaplacenou a začínáte šetřit peníze. Už nebudete muset utrácet za balenou láhev v obchodě pokaždé, když půjdete do práce nebo pojedete na výlet.

Podobné to je s kosmetikou. Například, pokud se zaměříte na kvalitní tuhé deodoranty, zaplatíte sice více, ale vydrží vám mnohem delší dobu, a v přepočtu tak zaplatíte méně a ušetříte zajímavou částku.

Je to časově nároč

Podobně jako s penězi, to je i s časem. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že čas ušetříte - budete chodit méně do obchodu, protože vám produkty vydrží déle. Budete chodit méně s košem, protože budete produkovat méně odpadu.

MusíM mít neustále vše u sebe

Ani náhodou. Doporučil bych mít u sebe vždy dvě věci, tři pokud jste milovník kávy. Opakovaně použitelná láhev na vodu je pro mě nutnost, kamkoli jdu, protože nechci kupovat novou plastovou láhev v obchodě. A pak stačí mít opakovaně použitelný (neboli nekonečný) sáček, do kterého si můžete dát pečivo z pekárny, které si koupíte na svačinu. Nic víc. Pokud bych byl ještě vášnivý pijan kávy, ještě bych doporučil opakovaně použitelný hrnek na kávu. Tak to nakonec není tak hrozné, že?

Musím si vše vyrobit sám

Nemusíte. Organikk sám je toho důkazem. V našem obchodě najdete spoustu možností a tipů na produkty, kterými se zero waste můžete začít, aniž byste si vše vyrobili sami. Proč vymýšlet kolo, když už bylo dávno vymyšleno. Pokud nechcete, najděte si návody na internetu a vyrobte si zero waste produkty sami. Pokud s tím ale nechcete ztrácet čas, využijte Organikk nebo podobné obchody, které již za vás výběr provedli a vyberte si z jejich nabídky.

Zero waste znamená vše nebo nic

Nenechte se zmást slovem “zero”. Zero waste neznamená, že lze dosáhnout vždy nulové produkce odpadu. To je utopický scénář, kterého je prakticky nemožné dosáhnout. Berte to jako motivační prvek, ideální stav, ke kterému bychom měli směřovat. Nikoli jako nutnost, bez které nemá smysl začínat.

Jeden člověk nic nezmě

Ale změní. V tak velkém množství odpadu, který každý den vyprodukujeme po celé planetě, je změna každého z nás obrovským ušetřením zátěže. Sami si ani neuvědomujeme, jak jedna domácnost významně zatěžuje naši planetu odpadem, a pokud se rozhodneme s tím něco dělat, planeta to v dlouhodobém měřítku opravdu pozná. Druhým důležitým faktem je, že vaše dnešní změna může inspirovat druhého ke změně. Díky tomu změna jednoho člověka nastartuje řetězovou reakci s významným dosahem.

---

Obrázek 2: Photo by Benjamin Brunner on Unsplash