Udržitelný životní styl

udržitelný-životní-styl

Často dostáváme dotazy, co že to vlastně ten udržitelný životní styl nebo chcete-li udržitelný způsob života je, a co obnáší jej začít praktikovat. Protože odpovědi mohou být jednoduché, ale také složitější a obsáhlé, rozhodli jsme se na toto téma sepsat tento článek. Tak se alespoň sami budete moci rozhodnout, jestli s ním chcete začít nebo ne. Na konci dne totiž bude záležet pouze na Vás samotných, jak Vy sami budete chtít zařadit udržitelný životní styl do vlastního života, života rodiny, společnosti a jestli ho přijmete za vlastní. Je to o ohleduplnosti ke svému okolí i k sobě samému.

Co to ta udržitelnost tedy je? Z pohledu a kontextu k lidské civilizaci jde o praktickou schopnost uspokojit základní potřeby dneška bez poškození schopnosti budoucích generací, uspokojit jejich základní potřeby a udržet jejich životní úroveň. Také udržitelná společnost musí být poskládána tak, aby její životní styl a podnikání nebyly v rozporu s neoddělitelnou schopností přírody udržet život. Udržitelnost z pohledu ekologie je schopnost biologických systémů udržovat diverzitu a produktivitu na dobu neurčitou. Tři pilíře udržitelnosti jsou ekonomika, společnost a environmentalistika.

Pro jednoduchost je to jakákoli činnost, ať už Vaše, společnosti nebo firem, která vede k udržení, zlepšení a nejlépe ke zdokonalení našeho chování k přírodě a planetě. Musíme jednat tak, aby došlo k jejímu zachování pro budoucí generace, a abychom našim budoucím generacím předali planetu v nezhoršeném stavu, ideálně lepším stavu, než jsme ji zdědili my při zachování ekonomické a životní úrovně. K tomu bychom měli my všichni (jednotlivci, firmy, stát) upravovat kroky a činnosti tak, abychom se chovali k životnímu prostředí a planetě odpovědně.

Jak se tedy projevuje udržitelný způsob života v praxi? Žít udržitelně znamená uvědomovat si svoji spotřebu a její vliv na životní prostředí a také čerpat z přírodních zdrojů bez vzniku odpadu. To umožní zachovat ekologickou rovnováhu nyní i do budoucna. Udržitelný životní styl v úhrnu přináší výhody nejen Vám, ale také lidem ve vašem okolí a nakonec celé planetě.

Pro začátek se můžeme zaměřit na tyto oblasti:

Potraviny

Nakupovat vždy pouze tolik potravin, kolik jich spotřebujeme. Tím zamezíme zbytečné nadprodukci a zátěži přírody při pěstování (a výrobě) a následně výrazně omezíme vyhazování a s tím zvyšování ekologické zátěže při její likvidaci. Potraviny můžeme nakupovat u místních výrobců a pěstitelů, čímž pomůžeme místní ekonomice a zároveň získáme čerstvé potraviny. Určitě bychom také měli udržovat nakoupené potraviny v čerstvém stavu, aby nedocházelo k opětovnému vyhazování, a s tím spojeným plýtváním s potravinami.

Oblečení

Oblečení bychom měli nakupovat z potřeby a ne z důvodu „rozmařilosti“. Stejně jako u potravin, měli bychom se snažit hledat kvalitní produkty. V módním průmyslu to znamená hledat ty, které budou sloužit déle než několik měsíců, budou vyráběny udržitelně a z udržitelných materiálů. Takové produkty můžeme následně prodat nebo věnovat k dalšímu využití (což může pomoci třeba sociálně slabším spoluobčanům ke kvalitnějšímu životu). Nejen, že budete nosit kvalitnější oblečení, ale zároveň se také sníží objem produkovaného odpadu a zátěž přírody při výrobě. Vznikne tlak na výrobce, aby opětovně začali vyrábět kvalitní oblečení, které vydrží. Mnozí z nás si jistě vzpomenou, že naše oblečení vydrželo několik let ve vysoké kvalitě a dnes je po několika měsících nošení zničené a odpad se jenom kupí (samozřejmě zde mluvím primárně o výrobcích fast-fashion).

Výrobky denní spotřeby

Ideální volbou je začít nakupovat v bezobalových prodejnách nebo e-shopech jako jsou Organikk a další. U výrobků, kde obal musí být, se snažme kupovat ty v recyklovatelných obalech. Pro dobro vašeho těla i životního prostředí se snažit využívat výrobky s přírodními složkami, a snažit se omezit všechny uměle vytvořené produkty plné chemie. Obecně by měl být náš cíl neustále snižovat využívání produktů balených v plastu (plastové dózy nebo láhve) a tím přestat podporovat výrobce s těmito produkty. Přestat využívat jednorázové plastové sáčky a igelitky. Všechny tyto kroky budou mít pozitivní dopad na snížení produkce plastů, které často končí na skládkách a následně v řekách. Ty pak jako velké „žíly a tepny“ planety plasty nesou do moří a oceánů, kde se postupně rozpadají na mikro a nano částice, které spolu s planktonem sežerou ryby a mořští živočichové a následně se dostanou zpět k nám v podobě ulovených ryb, které následně sníme.

Voda

Voda, životadárná tekutina, které, jak z minulých let víme, nemáme nadbytek, spíše její nedostatek. I zde nám udržitelnost může být skvělou inspirací, jak vodou neplýtvat a naopak se jí snažit šetřit. Začít můžeme při hygieně v koupelně, kdy se můžeme místo napuštění vany jenom efektivně osprchovat a snížit spotřebu vody (v dnešní době jsou již i sprchové sestavy, které umožňují snižovat průtok vody tak, aby jsme jí šetřili). Podobný přístup se dá přenést do kuchyně. V případě, že umýváte nádobí ve dřezu, můžeme dřez napustit, umýt dané nádobí a následně opět v nově napuštěném dřezu nádobí opláchnout (takto to měli vychytané již naše babičky). Takto ušetříte vodu a zároveň i Vaši peněženku.

Čím dříve si tyto skutečnosti uvědomíme a přijmeme je za své, tím dříve a lépe se mohou projevit nápravy neustále se zhoršujícího stavu naší planety a našeho životního prostředí.

Pokládejte si otázky, zajímejte se, zkoumejte příběhy věcí a potravin, které používáte a které Vás obklopují. Ohleduplnost je o nastavení mysli a dokud se ve Vás neprobudí přirozená zvědavost, budete přehlížet mnoho příležitostí, jak žít udržitelně. Následně sami začnete objevovat nové cesty a přístupy, které Vám budou vyhovovat a budou v souladu s tím, jaké máte prostředky či možnosti.

Měli bychom si uvědomit, že jedna malá změna vede ke změnám větším a takto postupně se věci nabalují a pozitivní změna postupuje dále a mění pozitivně náš život i život na naší planetě.

---

Obrázek: rafael albornoz on Unsplash

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení