Cruelty Free kosmetika

Cruelty-free

Pravděpodobně všem z nás už se stalo, že jsme v průběhu hledání a výběru kosmetiky narazili na slovní spojení Cruelty Free. Možná, že dnes už víte, co znamená, když je kosmetika Cruelty Free.

Pro ty z vás, kteří to ale stále ještě nevědí nebo by se chtěli dozvědět něco nového, jsme připravili tento článek.

Co tedy znamená, že je kosmetika Cruelty Free?

U kosmetických produktů, které se mohou pyšnit označením Cruelty Free je zaručeno, že výrobci těchto produktů i jejich dodavatelé při výrobě nepoužili na testování žádné zvíře či živočicha. Jednoduše řečeno, jde o výrobky, které při celém výrobním procesu včetně použitých ingrediencí nebyly testovány na zvířatech, nebo při jejich výrobě nebyl usmrcen žádný živý tvor.

Ještě se můžete setkat s rozšířeným označením Cruelty Free Vegan. Kosmetika opatřená tímto označením je pak nejen netestovaná na zvířatech, ale také nesmí obsahovat žádné suroviny živočišného původu (včelí vosk, lanolin, karmín apod.).

Cruelty Free znamená v překladu bez krutosti a myslí se bez krutosti na zvířatech. Certifikát Cruelty Free prokazuje, že produkty jsou vyrobeny bez krutosti na zvířatech a uděluje je několik organizací. Jednou z nich je organizace PETA - celým svým názvem People for the Ethical Treatment of Animals (můžete znát jejich logo králíčka s růžovýma ušima).

PETA je pravděpodobně nejznámější, ale určitě budete znát také dvě další významné organizace. Jsou jimi Cruelty Free International (logo králíčka ve skoku) a Choose Cruelty Free Australia, jejíž logo můžete nejčastěji spatřit u australských značek (logo králíčka s nápisem Not Tested on Animals).

Zajímá vás toto téma? Podívejte se na náš článek o ekologických symbolech a certifikátech.

Nezávislá nezisková organizace PETA je největší organizace bojující za práva zvířat na světě, byla založená v roce 1980 v USA a jejím mottem je "Nemáme žádné právo zvířata jíst, nosit jejich kůži a kožešiny, provádět na nich experimenty, využívat je v zábavním průmyslu, ani je jakýmkoli jiným způsobem vykořisťovat a týrat."

PETA zaměřuje svoji činnost zejména na čtyři oblasti: chovy a továrny (chov zvířat za účelem zpracování masa a dalších produktů), laboratoře (využívání zvířat pro testování kosmetiky, drogerie, léků atd.), oděvní průmysl (obchod s kožešinou a její získávání) a zábavní průmysl (cirkusy apod.). PETA se také staví velmi negativně ke konzumaci masa, rybaření, zabíjení zvířat označovaných jako škůdci, přivazování psů k boudám a ke kohoutím, psím i býčím zápasům.

Certifikační společnost Cruelty Free International je přední organizace, která pracuje výhradně na ukončení pokusů na zvířatech po celém světě. Ve společnosti věří, že neexistuje etické ospravedlnění pro použití zvířat v experimentech. Cruelty Free International již více než 100 let prosazuje progresivní, humánní vědecký výzkum a život bez krutosti. V Evropě se také používá jako oficiální známka netestování na zvířatech. 

Certifikát HCS (kosmetické produkty)/HHPS (čistící produkty pro domácnost např. prostředky na mytí nádobí, prací prášky, leštidla, tablety do myčky atd.) se snaží zamezit krutosti ke zvířatům. Certifikáty HCS/HHPS poskytují zákazníkům záruku, že kvůli certifikovaným výrobkům nebyly provedeny žádné testy na zvířatech. Certifikované společnosti musejí splňovat přísná pravidla, aby tento certifikát získaly.

Produkty, které nesou certifikáty Cruelty Free kosmetika nebo Cruelty Free Vegan kosmetika jsou jako dělané pro všechny uvědomělé, moderní a pokrokové spotřebitele, kteří nechtějí kupovat kosmetické produkty, kvůli kterým by musel trpět jakýkoliv živý tvor. Dnes, pokud se dobře rozhlédneme a nebudeme šetřit určitou námahou, si můžeme najít tu svou oblíbenou kosmetiku, která se nepodílí na krutostech páchaných vůči zvířatům.

---

Obrázek: Pixahive.com