V období od 8.7. do 14.7. jsme na dovolené. Objednávky z tohoto období budou zpracovány a odeslány v pondělí 15.7. Děkujeme za pochopení.

Co je minimalismus

co-je-minimalismus

Jedno si řekněme hned na začátek. Minimalismus znamená pro každého něco jiného.

V našich očích vystihuje minimalismus nejlépe známé rčení: “Méně je více”.

Ale abychom to nezakecali. Minimalismus se dá obecně definovat jako životní filozofie, která určuje způsob života, ve kterém se zbavujeme všeho nepodstatného nebo zbytečného. Pokud bychom tuto definici chtěli ještě rozšířit, můžeme říct, že minimalista si nekupuje žádné zbytečnosti, které použije jednou, schová do skříně a několik let o nich neví. Je to životní přístup, ve kterém nehromadíme nepotřebné věci.

Pro ještě jednodušší pochopení si můžeme ukázat příklad.

Vezměme si například situaci, kdy jdete do obchodního centra, protože si potřebujete koupit nové kalhoty. Staré se vám roztrhaly, nejdou zašít, prostě dosloužily.

Pokud žijete minimalistickým životem, vyberete si kalhoty, koupíte je a odejdete. Určitě neskončíte v nákupní horečce, kdy uvidíte novou mikinu, tričko a ještě boty a všechno to musíte okamžitě koupit, i když víte, že doma všechny tyto věci máte.

Ne. Minimalismus není o hromadění věcí, které nepotřebujeme.

Abych byl férový, je potřeba zmínit i to, o čem minimalismus není. Tedy aspoň v mých očích.

Dost často se totiž stane, že uvidíte nebo uslyšíte, že minimalismus je o tom, že musíte vyhodit všechny své věci, mít jen pár kusů nábytku v obýváku a nebo si nemůžete nechat žádnou oblíbenou věc z vaší minulosti, ke které máte opravdu citový vztah.

Blbost. Žádný opravdový minimalista vám určitě neřekne, vyhoďte všechny věci ze skříně a nechte si jen 5 triček. To opravdu ne.

Jak jsem řekl na začátku, každý vnímá minimalismus jinak. Pro někoho to je 5 triček ve skříni, pro jiného to je nakupování menšího množství věcí, ale za to kvalitních (které dlouho vydrží), a pro dalšího to je zase cesta, jak dát svému životu trochu řád.

U nás v Organikku se snažíme žít minimalisticky. A přistupovat minimalisticky také k výběru zboží, které prodáváme. Minimalismus v podání Organikku vypadá tak, že každý produkt pečlivě vyzkoušíme a otestujeme, jestli vyhovuje kvalitou, funkčností a smysluplností. Až teprvé poté, kdy s ním jsme spokojeni, jej nabídneme vám ke koupi.

To je hlavní důvod, proč na Organikku najdete méně produktů (a jednotlivých variant zboží), než na jiných e-shopech. Snažíme se jej budovat minimalisticky.

Jsme na tento přístup hrdí. Díky tomu od vás dostáváme skvělou zpětnou vazbu na kvalitu, unikátnost a funkčnost zboží. A my můžeme s klidným srdcem spát, že jsme vám nabídli to, co sami rádi používáme. A když u nás nakoupíte, tak vám zboží vydrží dlouho, přesně v duchu minimalistické filozofie.

---

Obrázek: NordWood Themes on Unsplash