Jak rychle roste bambus

bambusovy-rakos-1

Bambus získal označení jako nejrychleji rostoucí rostlina na světě. A ne nadarmo. Nejrychleji rostoucí druhy bambusu jsou schopné vyrůst až o 90cm během jednoho dne, rychlostí skoro 4 cm za hodinu.

Obsah článku

 1. Jak rychle roste bambus
 2. Růstový cyklus
 3. Využití bambusu a rostoucí oblíbenost
 4. Oblíbené produkty z bambusu

Jak rychle roste bambus

Jak jsme zmínili v úvodu, bambus roste opravdu závratným tempem. Každopádně, je potřeba si uvědomit, že každý druh bambusu roste jiným tempem. Na světě je okolo 1000 druhů a každý roste jinou rychlostí. Navíc, druh není jedinou podmínkou, záleží také na klimatických podmínkách a půdě.

Ty nejrychleji rostoucí druhy zvládnou vyrůst až o 90 cm za 24 hodin. Rychlost růstu u těch nejběžnějších druhů je však okolo 3 až 10 cm za den.

Růstový cyklus

Zajímavostí je, jakým způsobem bambus roste. Po prvním vysazení dochází v průběhu prvního jara k 60 dennímu růstovému období, po kterém již daný rákos nikdy více nevyroste. Každou další sezónu dochází k růstu nových rákosů (růstu bambusového háje), které vždy překonají velikostí své předchůdce, dokud není dosaženo dospělosti, obvykle 7-10 let po výsadbě.

Využití bambusu a rostoucí oblíbenost

Bambus patří již od pradávna k velmi oblíbeným rostlinám využívajícím se k různým účelům, například pro stavební a konstrukční materiály, jako surovina pro výrobu věcí denní potřeby, potravina nebo k výrobě papíru a buničiny.

V poslední době, se stále se zvyšujícími nároky na udržitelnou výrobu, roste jeho obliba ještě více. A právem. Díky jeho nenáročnosti na pěstování a rychlosti růstu je logickou volbou jako přirozená náhrada dřeva, resp. stromů, a proto můžeme vidět stále více produktů, které jsou vyrobeny místo ze dřeva nebo plastu právě z bambusu.

Oblíbené produkty z bambusu

 1. Přírodní náplasti z bambusu
 2. Bambusové zubní kartáčky a pouzdra
 3. Tyčinky do uší z bambusu
 4. Bambusové příbory na cesty
 5. Kosmetické a odličovací tampónky z bambusu
 6. Bambusový toaletní papír
 7. Bambusové brčka
 8. Opakovaně použitelné láhve z bambusu

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení