Kam se starými knihami

kam-se-starymi-knihami

Je dost možné, že jste se na své cestě za minimalismem výrazně posunuli a máte již za sebou redukci šatníku. Pro spoustu z nás (včetně mě) to je ten nejtěžší začátek, protože vzdát se svých oblíbených kousků oblečení není nikdy úplně jednoduché.

Pokud to již máte za sebou, je velká šance, že se pustíte dále a začnete redukovat také další věci v domácnosti. Jako jsou třeba staré knihy.

Otázkou zní, jak můžeme naložit se starými knihami?

V dnešní době pravděpodobně budeme muset vyzkoušet více míst, kde knihy udat, většinou podle toho, o jakou knihu se jedná.

Moje volba číslo 1 - Knihobot jako moderní antikvariát 21. století

Představte si klasický antikvariát a e-shop nějakého knihkupectví - spojte si je dohromady a dostanete Knihobota. Není nic jednoduššího než vyfotit knihy, které chcete prodat, poslat je do Knihobota a ti už se o vše postarají. Pokud vyhodnotí knihy jako prodejné, pak k vám pošlou kurýra (pokud jste z Prahy, můžete je donést osobně), který knihy vyzvedne a vy už se o nic nemusíte starat. Jakmile se knihy prodají, dostanete peníze na účet dle ceníku. Nevýhodou je, že některé knihy nemusí vyhodnotit jako prodejné - např. pokud jsou ve špatném stavu, tak je vysoká šance, že knihy nepřijmou a vy budete muset hledat jinou alternativu.

Nevyjde-li knihobot, zkuste klasický antikvariát

Tam, kde nepomůže Knihobot, může si poradit klasický antikvariát. Vyhledejte si nejbližší ve vašem městě a zkuste štěstí tam. Je možné, že některé knihy nebudou chtít vykoupit, ale zadarmo si je vezmou. To je výhoda kamenného antikvariátu. I když je od vás nevykoupí, může se stát, že si je nechají a vy aspoň budete mít o jednu starost méně.

Věnujte knihu do Knihobudky

Tento projekt je prostě a jednoduše úžasný. Přeměnou starých telefonních budek ve městech nebo umístěných malých skříněk do veřejného prostoru vznikají veřejné knihovničky tzv. Knihobudky, ve kterých si zdarma můžete půjčovat knihy, ale také tam knihy darovat a umožnit tak ostatním, aby si je půjčili. Pravděpodobně jste již na některou takovou knihovničku ve svém městě narazili. Nejčastěji vznikají poblíž zastávek MHD, na nádražích nebo náměstích. Pokud nechcete řešit prodej nebo myslíte, že knihy nelze prodat, Knihobudka je ideálním řešením pro vás.

Dětskými knihami udělejte radost dětem v mateřské škole nebo dětském domově

Pokud už vám vyrostly děti a nevíte, co s dětskými knihami, zkuste je darovat v mateřské (základní) škole nebo v dětském domově. Učitelé to určitě ocení a děti budou rády, že si mohou přečíst něco nového.

V úplné nouzi zkuste výkupnu starého papíru

Toto je až ta poslední možnost, ale pokud žádná z předešlých nevyjde, můžete zajít do výkupny starého papíru nebo sběrného dvora a knihy nechat tam. Ve sběrnách pravděpodobně dostanete nějakou tu korunu, ale nečekejte zázraky. Ve sběrném dvoře vám knihy vezmou zadarmo, jen nezapomeňte, že musíte jet do toho dvora, kde máte trvalé bydliště.

---

Obrázek: Christin Hume on Unsplash